Náhlé zimní výkyvy venkovních teplot nesvědčí především vodovodním a topným systémům. Pozitivní je, že následky těchto nehod pokryje vhodně zvolené pojištění nemovitosti či domácnosti. Ovšem musíte vzít v potaz některá ALE. Pojišťovna se bude při řešení škody s velkou pravděpodobností dotazovat, zda jste nezanedbali preventivní opatření a zimní údržbu.
„Pojištění mrazu na vodovodním či topném systému mají pojišťovny zahrnuto ve většině případů až ve vyšších balíčcích. Čím vyšší balíček, tím je obvykle i limit na tyto škody vyšší,“ upozorňuje Karel Šultes, ředitel oddělení dat a analýz Skupiny Klik.cz.
V případě, že máte pouze pojištění domácnosti, spadají škody na vodovodním a topném systému pod škody na stavebních součástech, k nimž se následně váže i limit pojistného plnění.
Nedostatečná údržba patří mezi výluky
„Pokud dojde ke škodě a pojišťovna zjistí, že potrubí nebylo dobře udržováno nebo chráněno před mrazem, může pojistné plnění krátit, případně i odmítnout,“ zdůrazňuje Karel Šultes. Za zanedbání údržby může pojišťovna považovat nízké temperování objektu či špatně zaizolované potrubí, které bylo vystaveno mrazu.
Mezi doporučovaná preventivní opatření pak patří vypuštění vody z potrubí v neobydlených objektech během zimy, uzavření přívodu vody nebo přidání nemrznoucí směsi do topné soustavy. „Tato opatření se netýkají pouze sezónně obývaných objektů, měli byste na ně myslet třeba i po dobu zimní dovolené,“ doplňuje Karel Šultes. V případě, že je některá část potrubí umístěna ve venkovních prostorách, kde není možné zajistit vytápění či temperování, bude z pojištění nejspíše vyloučena.
Kontakt slouží pouze pro novináře, ostatní dotazy zodpoví kolegové na [email protected]