Pojištění majetku: Polovina domácností v Česku riskuje finanční ztráty

20. března 2025

Špatně nastavené pojištění může znamenat statisícové ztráty. Polovina českých domácností ho nemá sjednané správně – buď vůbec pojištění nemají, nebo pojistka kryje jen část majetku. Není proto ojedinělé, že, například, po řádění nečekaných přírodních živlů lidé často musí hradit škodu ze svého. Jak se vyhnout nejčastějším chybám?


S jarem přichází i riziko záplav a povodní, ale i přívalových dešťů, krupobití a dalších živelných katastrof, jak nás o tom přesvědčil minulý rok. I proto je to ideální doba na revizi pojištění majetku. „Obecně platí, že pojistná smlouva starší tři let je podpojištěná vlivem inflace a růstu cen stavebních materiálů i práce. Zároveň rostou ceny na vybavení domu a pokud není smlouva pravidelně aktualizována, pojistná částka přestane odpovídat hodnotě majetku. Z tohoto důvodu doporučujeme pojistné smlouvy aktualizovat jednou za 2-3 roky, v případě významných rekonstrukcí či zhodnocení majetku i dříve,“ upozorňuje Karel Šultes, ředitel dat a analýz Skupiny Klik.cz.

Polovina domácností v Česku stále nemá žádné pojištění majetku. Navíc, podle dat Skupiny Klik.cz, si 50 % klientů pojišťuje jenom samotnou nemovitost a 18 % klientů jenom samotnou domácnost. Pouhých 32 % klientů si pojišťuje obojí, tedy domácnost i nemovitost. Poslední průzkum České asociace pojišťoven dokládá, že až 1,6 milionů nemovitostí je stále nepojištěných a z těch pojištěných je 70 procent pojištěno nedostatečně.

Příklad

V případě podpojištění ve výši 50 procent hodnoty pojištění, například, když majetek za 10 milionů korun pojistíme pouze na 5 milionů korun, vyplatí pojišťovna pouze 50 procent pojistného plnění.

Jarní rizika. Co vás může překvapit?

Vyplavení vodou je jedním ze základních rizik v rámci pojištění nemovitosti a domácnosti. Pro klid v duši je dobré mít sjednané pojištění, které ochrání váš majetek nejen před povodní, ale také záplavou. „Riziko povodní a záplav pojišťovny odlišují a stanovují různá rizika a podmínky krytí i podle povodňových map. V záplavové nebo povodňové oblasti mohou být tato rizika dražší nebo dokonce výluková, tedy nepojistitelná. Pokud se místo pojištění nachází v povodňové zóně, pro které nejde riziko povodeň sjednat, pak lze pojištění zřídit pro toto nebezpečí s vyloučením povodně. Každá povodeň je záplavou, ale ne každá záplava je povodní. Některé pojišťovny mají riziko povodeň a záplava zahrnuto již v ceně balíčku, většina pojišťoven však nabízí připojištění toto nebezpečí k jednotlivým balíčkům zvlášť. Vždy je ale důležité ověřit si, zda je sjednaná pojistka skutečně obsahuje, případně dříve uzavřenou smlouvu aktualizovat,“ upřesňuje Karel Šultes.

Chcete se pojistit až při povodni? Už může být pozdě!

Pojistit se až ve chvíli, kdy reálně hrozí nebezpečí se nemusí vyplatit. Každá pojistná smlouva má totiž tzv. „karenční dobu“, neboli čekací lhůtu, kterou se pojišťovny chrání proti spekulantům. Jde o období mezi uzavřením pojistné smlouvy a pojistnou událostí, na kterou se pojistka vztahuje a u většiny pojišťoven je stanovena na 10 dnů. Za pojistné události, které se stanou po tu dobu, nemůže dojít k výplatě plnění.

"Zájem o pojištění skokově roste, když přírodní katastrofy hrozí, což potvrzují naše data z loňského období tornáda na Moravě, přívalových dešťů i zářiových povodní. Před posledně jmenovaným rizikem jsme zaznamenali až pětinásobný nárůst zájmu. Ten ale trvá vždy jen několik dní po odeznění nebezpečí. Připojištění rizika povodně a záplavy mělo v roce 2023 sjednáno jen 6,1 % klientů, v roce 2024 už 9,4 %. Nejvíce si ho lidé sjednávali v Moravskoslezském (12,8 %), Olomouckém (12,4 %) a Zlínském kraji (11,9 %), nejméně v Praze (4,7 %),“ shrnuje Karel Šultes.

Povodně či záplava

Povodní, nebo také potopou rozumíme zaplavení menších či větších územních celků vodou, která se vylila z břehů vodních toků, nádrží, nebo jejich břehy protrhla. Riziko povodně se vás tak může týkat ve chvíli, kdy bydlíte v blízkosti potoka, říčky, řeky, rybníka nebo přehrady.

Proti tomu o záplavě hovoříme ve chvíli, kdy dojde k vytvoření souvislé vodní plochy, která po určitou dobu stojí nebo proudí a může být způsobena i jinými zdroji. Například deštěm nebo táním sněhu. Záplava může postihnout úplně každého, místo bydliště v tuto chvíli nehraje roli.

Jak na revizi pojištění majetku? 6 kroků

1. Zkontrolujte smlouvu

Najděte svou aktuální pojistnou smlouvu. Pokud ji nemáte, požádejte pojišťovnu o kopii.

2. Ověřte, co pojištění kryje

Zaměřte se na klíčová rizika: povodeň, záplavu, požár, krádež. Jsou v pojistce výluky nebo limity plnění?

3. Ujistěte se, že nejste podpojištěni

Odpovídá pojistná částka hodnotě vaší nemovitosti a domácnosti? Pokud jste rekonstruovali nebo nakoupili nové vybavení, je třeba smlouvu aktualizovat.

4. Zjistěte svou povodňovou zónu

Pokud žijete v rizikové oblasti, mohou být podmínky přísnější nebo pojištění dražší.

5. Pozor na karenční dobu

Pojištění nezačíná platit okamžitě. Ověřte si, od kdy jste skutečně krytí.

6. Porovnejte nabídky na trhu

Použijte srovnávač (např. Klik.cz, epojisteni.cz, srovnejto.cz) a zjistěte, zda můžete získat lepší podmínky.

Tip:

Pojištění aktualizujte každé 2–3 roky nebo po větší rekonstrukci.

Kontakt pro média

Kontakt slouží pouze pro novináře, ostatní dotazy zodpoví kolegové na [email protected]

Vladimíra KolaříkováPR manažerka

Ke stažení